2013. április 7., vasárnap

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino 1963. március 27-én látta meg a napvilágot Knoxville-ben. Anyja Connie McHugh félig ír, félig cherokee indián. Apja, Ton Tarantino olasz származású, akit azonban soha nem ismert, hisz a születése után elhagyta édesanyját. Gyermekkorában nem sok izgalmas dolog történt vele. Tanulmányait nem fejezte be. Az iskolában rossz tanuló Quentin, ott hagyta az iskolát és inkább színészi képességeiből kívánt megélni, kevés sikerrel. Így 22 évesen egy videotékában kezdett dolgozni, ahol későbbi társával megismerkedett, Roger Avaryvel. A munka mellett a férfival mindennap filmet néztek, amiket kockáról kockára elemeztek.

Első filmes próbálkozása 1986-ban történt (My Best Friend´s Birthday) kevés sikerrel, hisz nem készült el a befejezése sem. 1987-ben elkezdte megírni a Tiszta románc forgatókönyvet, amelyet később felső utasításokra kettészabtak. Végül a forgatókönyv 50 ezer dollárért elkelt.
Ezután elszerződött segédírónak egy kis hollywoodi produkciós társasághoz, a CineTel-hez, Lawrence Benderhez. 1992-ben készítette első nagyjátékfilmjét Harvey Keitel támogatásával, aki saját 400 ezer dollárjával is beszállt. Tarantino 28 évesen megírta a Kutyaszorítóban forgatókönyvét. A Kutyaszorítóban egy balul sikerült gyémántrablás következményeit meséli el. Tele van később sokat idézett aranyköpésekkel és kiváló színészi alakításokkal. Időközben Bender-rel közösen megalapították az A Band Apart Productions-t.
Tarantino karrierje innentől szárnyra kap: Tony Scott rendezésében a mozikba kerül a Tiszta románc. A rendező Oliver Stone-nal ellentétben nem formálja saját ízlésének megfelelően a videótékás csodagyerek írását. Az üdítően stílusos párbeszédek megragadnak a nézőben; Dennis Hopper és Christopher Walken zseniális dialógusát a mórokról az év öt legjobb jelenete közé választják. A film érdekessége még néhány óriási sztár minimális szerepe, így Samuel L. Jackson vagy Brad Pitt kétsoros szerepe is.
Quentin felkérést kapott, hogy készítsen el egy epizódot az X-Aktákból, de helyette inkább nekilátott megírni az újabb forgatókönyvét, a Ponyvaregényt. A mai napig kultuszfilmnek számító alkotás az 1994-es Cannes-i Filmfesztiválon elhozta az Arany Pálma díjat, illetve több mint 100 millió dollárnyi bevételt hozott. Quentin bezsebelte a legjobb forgatókönyvét járó díjat a BAFTÁ-n, az Arany Glóbuszon, illetve az Oscar-on.
A csúcsra jutott Tarantino a legnagyobb stúdióktól kapott felkérést többek között a Men in Black – Sötét zsaruk megrendezésére, valamint a Féktelenül-re. QT visszautasította ezeket az ajánlatokat, és inkább egy tévésorozat epizódját rendezte (Vészhelyzet: Anyaság című epizód) a Warner Brothers megbízásából.
A következő években Quentin pályafutása gyorsan ível felfelé, azonban nem hajlandó feladni rendezői szabadságát, még akkor sem, amikor a Directors Guild of America tagságot ajánl fel számára. Azonban az ebből adódo incidens nem törte derékba a karrierjét, hisz Rodriguezzel együtt elkészíti az Alkonyattól pirkadatig című filmet, amely magába hordozz több műfaji elemet (western, vámpírfilm).
1997-ben elkészül a Jackie Brown című alkotása, amelynek a forgatókönyvírója és a rendezője is egyben. Majd hosszabb hallgatás után 2002-ben elkezdi forgatni a Kill Bill-t, mely a keleti harcművészet elemeire épül. 2004-ben elkészült a Kill Bill második része, amely nem annyira dinamikus, mint az első rész, azonban itt is bőven jut a néző számára az utalásokból, a rejtett üzenetekből. 2004-ben felkérést kapott a Cannes-i Filmfesztivál zsűrielnöki posztjára, amit örömmel elvállalt. 2004 után 2007-ben tért vissza a Grindhouse című alkotásával.
Azonban az évek során nem csak rendezőként és forgatókönyvíróként tevékenykedett, hanem színészként is, ilyen volt a Desperado, Alkonyattól pirkadatig, Sátánka vagy a Szabadság vihara.
2012-ben ismét rendezői székbe ült, hisz elkészült a Django című filmje. A film 2013-ban több díjat is kapott. Két Bafta, két Golden Globe és két Oscar díjat zsebelt be két kategóriában:
- Legjobb férfi mellékszereplő (Christoph Waltz),
- Legjobb forgatókönyv.


- nevét Burt Reynolds Gunsmoke című sorozata után kapta,
- gyermekkorában ételhordozó dobozokat gyűjtött,
- a Video Archives videotékában, ahol 22 évesen kezdett dolgozni, játszódik a Jackie Brown és a Kill Bill néhány jelenete is,
- a Kutyaszorítóban 252-szer, míg a Ponyvaregényben 271 alkalommal hangzik el a fuck szó.

Kedvenc filmjei: Battle Royal, Csak az a szex, Audition, Dao, Boogie Nights, Dogville, Harcosok klubja, Végre péntek, A gazdatest, A bennfentes, JSA, A halál jele, Mátrix, Rendőrsztori 3., Haláli hullák hajnala, Féktelenül, Sebezhetetlen, Elveszett jelentés.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése